Oleuropein Corona Virüs İlacimi

İlk olarak Çin'in Wuhan şehrinde görülen corona virüs, çok hızlı bir yayılma ile tüm dünyada görülmeye başlandı. Dünya sağlık örgütünün pandemi olarak kabul ettiği bu salgından dolayı, her gün hasta sayısı ve ölüm vakaları süratle artış gösteriyor. 

Dünyanın hemen hemen her ülkesindeki bilim insanları ise, bu virüse karşı korunmak için aşı ve ilaç geliştirmeye çalışıyor. Bu kapsamda üretilen Oleuropein maddesinin patenti, ABD'li bilim insanları tarafından alınmış ve hızla üretime geçilmiştir. Ülkemizde de 20 yıldır üretilen ve üzerinde çalışmalar yapılan Oleuropein maddesi, corona virüsün tedavisi için bir çözüm olarak görülmeye başlandı.

Oleuropein Nedir?

Tüm dünyada corona virüsün tedavisi için önemli bir madde olarak kabul edilmeye başlayan Oleuropein, yeşil zeytin kaynaklı bir maddedir. Oleuropein, yeşil zeytinin kabuğunda, yaprağında, argan yağında ve hatta ağacında bile bulunan bir bileşiktir. 

Dünyanın en dayanıklı ağaçları listesinde en üst sıralarda bulunan zeytin ağacı, dayanıklılığını ve uzun ömrünü Oleuropein maddesine borçludur. Zeytin ağacı kendisini birçok hastalıktan, kendi ürettiği Oleuropein maddesi ile koruyor. Zeytin meyvesinin yaprağında da bolca bulunan Oleuropein bileşiği, yüzyıllardır zeytin yaprağının ilaç olarak kullanılmasını da sağlamıştır. Bu bileşik özellikle malarya adı verilen sıtma salgını ile mücadelede, 1800'lü yıllarda yaygın olarak kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Zeytin yaprağı, ABD kanser araştırma enstitüsü tarafından, doğal antimikrobiyal ve antiviral etkisi olan, yüzyılımızın en önemli bitkisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de, Oleuropein bileşiği ile ilgili 1800'ün üzerinde makale, yayın ve dergi ile 69 adet de kitap bulunuyor.

Ülkemizde de zeytin yaprağı, başta ateş düşürücü ve kansere karşı koruyucu olara, çay formunda yıllardır tüketilmektedir. Zeytinin kabuğunda bulunan Oleuropein bileşiği ise, zeytine çok acı bir tat vermektedir. Bu madde çözülmeden zeytin yenecek hale gelmemektedir. Oleuropein aynı zamanda zeytinin meyvesini de, sayısız hastalık ve böceklere karşı koruma sağlıyor.

Oleuropein Nasıl Elde Edilir?

Oleuropein bileşiğinin elde edilmesinde çoğunlukla zeytin yaprağı kullanılıyor. Zeytin yaprağının, zeytin meyvesine göre daha çok tercih edilmesinin sebebi ise Oleuropein bileşiğinin yaprakta daha fazla bulunmasıdır. Oleuropein bileşiğinin elde edilmesi için yaygın olarak, organik çözücü sıvı ile çözme yöntemi kullanılıyor. 

Bu yöntemde zeytin basınçlı su içinde bekletiliyor. Suyun içine organik çözücüler de eklenerek, Oleuropein bileşiğinin zeytin veya yaprağından ayrışması sağlanıyor. Oleuropein bileşiği suyun içine karıştıktan sonra ise, santrifüj ve mikro dalga yöntemleri ile sudan ayrışması sağlanıyor.

Oleuropein bileşiğinin elde edilmesinde zeytin meyvesi ve yaprağı, öncelikle hamur haline getirilecek şekilde ezilip de kullanılabilmektedir. Oleuropein bileşiğinin elde edilmesi için en önemli husus yüksek sıcaklığa maruz bırakılmasıdır. Oleuropein bileşiği yüksek sıcaklıklarda çözünebilmektedir. Bazı ülkelerde bu işlem kimyasallar kullanılarak yapılmakta, bu da Oleuropein bileşiğinin etkisin azaltmaktadır. 

Faida olarak yıllarca süren ARGE çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz yöntemlerle, molekül bazında ayrıştırma yapabiliyoruz.

Oleuropein Hangi Virüslere Karşı Etkilidir?

Oleuropein ne işe yarar; 

Oleuropein bileşiğinin insan sağlığı için birçok faydası bulunuyor, Yapılan araştırmalar özellikle, nezle ve grip gibi virüs kaynaklı hastalıklara karşı çok iyi bir koruma sağladığı tespit edilmiştir. Oleuropein bileşiğinin AIDS olarak bilinen hastalığa yol açan HIV virüsüne karşı çok etkili olduğu kabul ediliyor. 

Oleuropein özellikle HIV virüsünün kopyalanarak çoğalmasına engel olmaktadır. Bu nedenle de, AIDS ile mücadelede alternatif yöntem olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. ABD'li bilim insanları bu nedenle, corona virüs salgınını önlemek için, içeriğinde Oleuropein maddesi bulunan 29 adet ilacı kullanmaya karar vermiş vermiştir.

Oleuropein bileşiği, özellikle tedavisi çok zor olan ve ağır seyreden bir viral hastalık olan Epstein barr hastalığında da başarılı olarak kullanılıyor. Oleuropein bileşiğinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi ise, virüslerle mücadele için ayrı bir katkı sağlıyor.

Oleuropein bileşiği içerikli birçok ilaç, SARS olarak adlandırılan ve ölümcül bir virüs salgını olan hastalıkta da kullanılmıştır. SARS ile mücadelede önemli bir yere sahip olan Oleuropein bileşiğinin, corona virüs hastalığı ile mücadelede de faydalı olacağı kabul edilmektedir. Bu nedenle ABD gıda ve ilaç dairesi (FDA), Oleuropein içerikli 29 ilacın corona virüsle mücadelede kullanılmasına onay vermiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, zeytin yetiştiriciliğinin ve tüketiminin en fazla olduğu, Akdeniz şehirlerindeki halkta viral hastalıkların çok az görüldüğü tespit edilmiştir. Bu da Oleuropein bileşiğinin virüs kaynaklı hastalıklara karşı koruma özelliğini ortaya koyuyor. Ayrıca, Oleuropein bileşiğinin glikozit olması ve su ile alkolde çözülmesinden dolayı, vücuttaki bakterilere de etki edip, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği de biliniyor.

OLEOPİN ÜRÜNÜ NEDİR

5 kat fazla polifenol içeren soğuk sıkım zeytin yağı - %100 natural sızma zeytin yağı

Oleuropein içeren zeytin yağı
Faida Oleopin Ürünü
polifenol içeren zeytin yağı
Faida Oleopin Ürünü - soğuk sıkım